1.AKTİF VAKUM – HARMONY SİSTEM DİZALTI PROTEZLER

Aktif  vakum sistemli soketler,genelde yumuşak bir liner (polyurethan veya silikon jel liner gibi) soket içindeki havanın dışarıya atıldığı bir aktif vakum mekanizması ,ozel hava sızdırmaz dizlik ve soket içine hava girişini engelleme temelinde tercih edilmiş materyallerden oluşur Harmony gibi aktif vakum sistemleri havanın neredeyse tamamını liner ile soket arasından dışarı pompalar. Sistem kullanıcının aktivite seviyesine ve ihtiyaçlarına uyarlanır. Soket ve protez arasındaki sıkı bağlantıyı sağlamasının yanında, güdük volümünü de dengeler. Sıkı tutuş, protezin kullanımını da olumlu etkiler. Vakum pompasının her adımda adım frekansına ve performansa bağlı düzenlenmesini sağlar.

 • Pasif  Vakum Sisteme nazaran olusan negatif basınc cok daha kuvvetlidir.
 • Kan dolasımına yardımcı olur.
 • Yer-zemin hissi(Proprioception) algısı son derece yuksektir.
 • Kullanıcı protezi diger soket sistemlerine nazaran cok daha etkin kontrol eder.

Aktif Vakum Sistemlerine Örnekler;

 • Harmony P1-P2-P3 Vakum Sistemi
 • Ipulse Elektronik Vakum Sistemi
 • LimbLogic VS Elektronik Vakum Sistemi

  

2.SİLİKON LİNER PİMLİ SİSTEM

Slikon liner pimli sistem daha uzun süreli protezi kullanım imkanı sağlar. Güdük tipi, hareketlilik seviyesi, sağlık durumu, amputasyon yüksekliğine göre karar verebilme imkanı sağlıyoruz. Ortopedi teknisyenimiz size en uygun liner seçeneğini sunacaktır. Tüm liner seçeneklerimiz kolay temizlenebilmektedir. Suya, terlemeye ve iklim koşullarına dayanıklıdır. sistem sayesinde silikonu soket içine tutturulur.

      Protezde soketin güdüğe tutunumu konfor ve güvenlik için çok önemli bir faktördür.Etkili bir tutunma ama aynı zamanda da yüksek bir soket konforu arayanlara Slikon liner pimli sistem  iyi bir çözüm olacaktır.

 • Yuksek soket konforu sağlarlar.
 • Belirli noktalarda oluşacak basıya karsı güdüğü korurlar.
 • Sürtünmeyi en aza indirerek cilt üzerinde oluşabilecek tahrişi engellerler.
 • Güdük ve soket arasındaki yüksek tutunma, kullanıcıya daha fazla hareketlilik ve rahatlık sağlar.

    

3.MODÜLER DİZALTI PROTEZLERİ

Protez taşıyıcı kısımları çelik, alüminyum, titan veya karbon gibi malzemelerden imal edilip, tüp (boru) ve tüpe adapte olan modüler adaptörlerin üzerinin kozmetik bir kaplama ile kaplanmasıyla elde edilirler. modüler bütün parçalarının sonradan kolayca sökülüp takılabilmesi, ayar imkânının olması ve zamanla güdük de meydana gelen değişikliklerden dolayı protezin değiştirilebilmesine imkan verir. Bu nedenle uzun zamanda hem ekonomiktir hem de protezin kullanım ömrü daha fazladır.

 

Proprio Elektronik Ayak DİZ ALTI PROTEZLERİ

PROPRIO ayak, bünyesindeki akıllı yazılımıyla yurumenin belli anlarında ayak bileğini yukarı kaldırarak (fleksiyon) daha akıcı ve doğal yürüyüşe imkan sağlar. Yürürken zemini takip etme gereksinimi olmaması, PROPRIO ayağa güveni ve dolayısıyla daha stabil yer temasını getirir. Ortaya çıkan gerçeğe yakın bir yürüyüş ozellikle bel, kalça ve diz bölgesindeki aşırı yuklenmeyi azaltır, protez kullanıcılarının daha uzun ve daha konforlu yürümelerine yardımcı olur.

GÜVENLİ

Motorlu bilek hareketi, yerden daha fazla yükseklik sağlayarak güvenli ve kendinden emin bir yürüme şekline destek olur. PROPRIO FOOT, sallanma aşamasında ayak başparmağını tam doğru anda kaldırarak takılma düşme riskini azaltır. Ayağın açısını gerektiği gibi değiştirir ve dizler, kalçalar ve sırt üzerinde yükü hafifletmeye yardımcı olan güvenli ve konforlu bir yürüme şekli için doğal bilek hareketini taklit eder.

Güvenli avantajları:

 • Motorlu bilek hareketi düşme riskini azaltır
 • Daha yüksek güvenlik ve yürüme kalitesi
 • Dizler, kalçalar ve sırt üzerinde daha az yük

Sallanma aşaması esnasında PROPRIO FOOT’un otomatik dorsifleksiyonu, protezin zemin, kaldırım taşları ve diğer yüzey düzgünsüzlüklerinden aktif ve güvenli bir şekilde geçmesine yardımcı olur. Daha güvenli ve enerji bakımından verimli olan bu hareket tökezleme riskini azaltır ve kalçayı kaldırma ihtiyacını ortadan kaldırır. PROPRIO FOOT, bunun yanı sıra kullanıcının kalkarken veya otururken her iki ayağını (sadece bir tanesi yerine) dizlerinin arkasına kıvırmasına imkan sunarak hareketi daha etkili, doğal ve simetrik bir hale getirir.

ADAPTİF

Akıllı yüzey adaptasyonu, eğimli yerlerde ve merdivenlerde benzersiz stabilite, etkinlik ve konfor sağlar. PROPRIO FOOT yokuşları/inişleri otomatik olarak algılar ve yerden daha fazla yükseklik sağlamak için uygun şekilde adapte olur. Merdivenlere etkili bir şekilde tepki vererek çıkış ve inişleri kolaylaştırır.

Adaptif özellikler:

 • Güvenli bir geçiş için akıllı yüzey adaptasyonu
 • İnişlerde, yokuşlarda ve merdivenlerde benzersiz stabilite, etkinlik ve konfor
 • En yüksek seviyede zemin uygunluğu

DOĞAL

PROPRIO FOOT, doğal bir şekilde hareket ederek kullanıcının kendine olan güvenini arttırır. Farklı ayakkabılara uyum sağlayabildiğinden simetri ve protezin ayarını korurken aynı zamanda ayakkabıların değiştirilmesine imkan sunar. Kullanıcı oturur konumdayken otomatik olarak zemine doğru düzleşir ve daha istikrarlı ve doğal bir görünüm sağlar.

Doğal avantajları:

 • Düz zeminde yumuşak yürüme deneyimi
 • Ayakkabı değiştirirken simetriyi ve ayarı korur

Sandalyeden kalkma modu ve rahat mod

PROPRIO FOOT’ un çalışma şekli nedeniyle daha simetrik ve hiza elde edilir ve bunun sonucunda da yürüme şekli çok daha doğaldır. Ayak, hızlı ve kolay bir şekilde çok sayıda ayakkabıya adapte olur, hizayı her zaman mükemmel bir şekilde korur ve ayağı  hareket ettirme işlemi öncekinden daha da doğal ve konforlu bir şekilde gerçekleştirilir. Ayak bunun yanı sıra kullanıcı oturduğunda daha normal bir görünüm sağlamak için ayak başparmağının aşağıya doğru bırakmasını sağlar.

Patentli EVO (Enerji Vektörü Optimizasyonu), zemin reaksiyon kuvvetlerinin transferini daha etkili bir hale getirerek yumuşak bir geçiş hareketi yaratır ve böylece zemin ile uyumu ve bilek kontrolünü iyileştirmeye yardımcı olur