Amputasyon sonrası ilk protez (geçici protez) neden yapılır?

Operasyondan hemen sonraki evre, sizin iyileşmeniz ve kalan uzvunuzun (güdük) iyileşmesi olacaktır. Her ikiside, rehabilitasyona en yakın zamanda başlayabilmeniz ve bir protez takabilmeniz için çok önemlidir. Geçici protezler ameliyattan sonra yara iyileşir iyileşmez kullanılabilir.

Operasyon sonrası ödem, baş edilmesi gereken başlıca sorundur. Bu dönem içinde uygulanan sargılar, bandajlar ve geçici protezler ödemi kontrol etmeye yöneliktir. İnatçı ödemlerde tıbbı desteğin yanı sıra güdüğün kalp seviyesinin üzerinde dinlendirilmesi, uzman terapist tarafından uygulanan: Elastik bandaj, Kompresif bandaj, Silikon liner önerilmektedir. Elastik bandaj uygulaması ödem tedavisinde kullanılan geleneksel yöntemdir. Özgur Irmak Protez ve Ortez Kliniklerimizde öncelikle sağlık personeli tarafından uygulanır, daha sonra hasta veya yakınına öğretilerek devredilir.

Elastik bandajdan sonra geçici protezler daha etkin bir güdük şekillenmesi sağlar. Aynı zamanda kullanıcı proteze alışır ve güdük soket içinde nihai şeklini alır.

Özgur Irmak Protez ve Ortez Kliniklerimizde, kişiye özel yapılan geçici protez, erken yürümeye izin verir. Çoğu yaşlı hasta geçici protezler ile koltuk değnekleri kullanarak güvenli bir şekilde adım atabilir. Bazı kişiler bu protezlerle işine dönebilir. Ampute kişilere geçici protez kullanma süreci pozitif bir motivasyon sağlar.

Amputasyon sonrası geçici protezin uygulanması, kalıcı protezde görülebilecek sorunların önceden değerlendirilebilmesine olanak sağlar. Bireyde fantom ağrısı oluşmuşsa daha hızlı geçmesine yardımcı olur.