DAFO

Dinamik ayak bileği ortezi (DAFO) hafif, özel kalıplı plastikten yapılmıştır.DAFO Özgür Irmak Protez ve Ortez Kiliniğinde kişiye özel en iyi tasarım ve malzemeler kullanırak yapılmaktadır.. Destek sağlamak ve ayak bileği ile ayağın doğru şekilde konumlandırılmasına yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Ayak bileğine sıkıca oturma ve özel basınç noktalarında ayak deformitesini düzeltme özelliğine sahiptirler. SP hastalarında ayak bileği ekleminin hareketliliğini ve stabilitesini iyileştirmeye yardımcıdır. DAFO’ların kullanımıyla ani kaba motor fonksiyonunun da iyileştiğini görülmektedir.Hastanın işlevsel bir pozisyonu korumasına yardımcı olmak için tasarlanan bir DAFO, başarılı ayakta durma ve yürüme için stabiliteyi artırabilir.

Ayak Bileği Ayağı Ortezinden (AFO) farklı olarak DAFO, karakteristik olarak ince, esnektir ve daha iyi bir his ve hizalama sağlamak için hastanın tüm ayağını sarar. Başlangıçta pediatrik hastalar tarafından kullanılmak üzere tasarlanmıştır ancak şimdi bazen yetişkin popülasyon tarafından da kullanılabiliyor. Çocukların hareket ederken hareketi öğrenmesine izin vererek ve yalnızca hastanın ihtiyaç duyduğu yerde minimum destek sağlayarak hareket açıklığına teşvik eder.

DAFO’lar, serebral palsi ,spina bifida, kas distrofisi, çarpık ayak ve otizmli çocukların hareketliliği ve motor becerilerine yardımcı olmak için sıklıkla reçete edilir. Özgür Irmak Protez ve Ortez Merkezimizde uzamanlarımız tarafından değerlendirme ve kişiye özel ölçüm işlemleri yapıldıktan sonra hasta için en uygun tasarım planlanır. DAFO tedavisiyle ilgili herhangi bir sorunuz varsa lütfen ÖZGÜR IRMAK PROTEZ VE ORTEZ uzmanlarımızla iletişime geçin.