Symbionic BACAK PROTEZİ

Transfemoral ampütasyonlu kişiler, hareket ederken ampütasyonsuz kişilerden %50 daha fazla enerji harcarlar.1 Bunun yanı sıra yokuşlarda dengeleyici diz, kalça ve gövde hareketleri yapmak zorunda kalırlar.2,3 Bu dengeleyici hareketler, protez kullanan kişilerin %60’ından fazlasında yaşanan sırt ağrısını arttırır,4 ve bu da bu kişilerin yaşam kalitesini önemli ölçüde ve olumsuz bir şekilde etkileyebilir.
 Ayrıca, protez kullanıcılarının yaklaşık %50’sinin yıllık olarak düştüğü görülmüştür ve bu kullanıcılardan %19’u yaşadıkları durumun tedavi gerektirecek kadar ciddi olduğunu bildirmiştir. Belirli aktivitelerden ve ortamlardan kaçındıklarını belirten ampütasyonlu kişilerden %76’sı bunun nedeninin düşme korkusu olduğunu belirtmiştir. 
 

SYMBIONIC LEG, daha simetrik bir yürüme şeklinin geri kazandırılmasına yardımcı olur ve tam zamanında yapılan otomatik aktif bilek hareketleri ile dengeleyici hareket ihtiyacını en aza indirir.6 Bunun sonucunda SYMBIONIC LEG, vücudunun diğer kısımlarında ağrı, yorulma ve hasarı azaltmaya yardımcı olurken aynı zamanda düşme riskini de azaltır.

SYMBIONIC LEG’e yönelik olarak bildirilen görüşler oldukça olumludur. Popular Science Magazine (Popüler Bilim Dergisi), SYMBIONIC LEG’i “Best of What’s New” (Yenilerin Arasında En İyisi) Ödülü’ne layık görmüştür ve kullanıcılarla prostetistler güvenlik, simetri ve kendilerine güvende artış olduğunu ve bunun da beraberinde daha doğal bir hareket etme kabiliyeti getirdiğini bildirmişlerdir.

Yumuşak ve gerçeğe benzer bir yürüyüş şekliyle doğal bir şekilde hareket edin .

Simetri

Güvenli yerden yükseklik, yüzey adaptasyonu ve kolay sallanma hareketi başlatması yürüyüş şeklinde değişiklik ihtiyacını ortadan kaldırır ve doğal bir yürüyüş şeklini geri kazanmaya yardımcı olur.

Stacey Pryor’un hayatı 13 yıl önce bir motosiklet kazası sonucu sağ bacağını dizin üstünden kaybettiğinden beri sonsuza dek değişti. İlk protezi  mekanikti  SYMBIONIC LEG’i deneyene kadar. Stacey anında SYMBIONIC LEG’in “onun bir parçası” olduğunu hissetti. Bu yeni durumdan”Bana hemen ayak uydurdu. Bacağımı geri kazandım” şeklinde bahsediyor. Stacey, önceki bacağının onu yavaşlattığını fark etti. Sağlıklı tarafındaki kalça, diz ve bilek üzerindeki, artık hayatının bir parçası olan yük bir gecede ortadan kalktı. oraklayarak yürümeyi bıraktı ve artık yürüyüş şeklini değiştirmeden yokuşlardan doğrudan çıkabileceğini fark etti. Annesi Stacey’nin SYMBIONIC LEG ile yürüyüşünü gördükten sonra hemen ne kadar yumuşak ve doğal bir şekilde hareket ettiğini söyledi. Stacey, 2012 yılının Haziran ayında, SYMBIONIC LEG takıldıktan sadece bir ay sonra 12 yıl aranın ardından ilk Texas Rangers oyununa katıldı. Çok “büyük bir hayran” olmasına rağmen bu etkinlikten tamamen vazgeçmişti, çünkü otoparktan stadyuma giden uzun yol, bütün rampalar ve merdivenler ve kalabalığın arasında hareket etmek onun için fazlasıyla yorucuydu. Şimdi ise yaşadığı en büyük zorluk bilet bulmak.

Engebeli  yüzeylerde kendinize daha fazla güvenerek daha doğal bir şekilde hareket edin

Duruş kontrolü ve akıllı yüzey adaptasyonu çimen, eğimli yerler ve engebeli zeminler gibi her gün karşılaşılan yüzeylerde daha fazla stabilite sağlayarak her adıma konsantre olma ihtiyacını ortadan kaldırır .

Randy Tweten, Puget Sound’da yüzerken ona bir tekne çarptı. Pervane sağ bacağını parçaladı ve bu bacağını bir daha görmedi. Randy o zamandan beri birçok farklı protezle yürüdü ve düştü. Ampütasyonlu bir kişi olarak 32 yıl boyunca sendeledikten ve düştükten sonra bedeni çok hasar gördü. Yaralanma listesinde kafasında zımbalar, kolunda yaralanmalar, kırık bir el bileği ve sayısız morluk, çizik ve kesik yer alıyor. Bu kadar kaza geçirdikten sonra Randy’nin çimen, kayalar ve çakıllar gibi belirli yüzeylerden korkması ve aktiviteden kaçmak için sık sık bahaneler bulması normal. SYMBIONIC LEG’e geçtiğinde her şey değişti. Randy, motorlu ayak başparmağı kaldırması sayesinde “Üstünde yürüdüğüm yüzey veya engelleri hiç düşünmüyorum. Bu benim için bir sorun değil” diyor. Ve “birkaç kere” sendelemesine rağmen Tökezleme Emniyeti sayesinde henüz düşmedi. Hevesi yenilenen Randy   yıllardır olmadığı kadar aktif ve her gün kendisini yeni mücadelelere atmak için yeni yollar keşfediyor. Eskiden alışmış olduğu acı veren düşüşleri artık düşünmüyor bile. Hatta gülümseyerek “Artık yaşadığım tek ağrı, var olduğunu unuttuğum kasları kullanmaktan kaynaklanıyor” diyor.