Transtibial (Dizaltı) Amputelerde Uygulanması Gereken Egzersizler

 1. Yüzüstü yatışta ampute bacak diğer bacağa bitişik bir biçimde durur. Ampute bacak olabildiğince yukarı kaldırılır ve burada 10’a kadar sayana dek tutulur. Sonra yavaşça yere indirilir.

 2. Sırtüstü uzanın. Her iki bacağınızın uyluk kısmından terapi bandıyla sıkıca bağlayın ve bu şekilde iken bacaklarınızı yana doğru açın. 5 saniye tutun ve gevşeyin.

 3. Sağlam tarafınız üzerine yan yatın. Ampute bacağınızı yukarı doğru kaldırın. Kaldırabildiğiniz son noktada 10 saniye tutun ve bacağınızı indirin.

 4. Sırtüstü uzanın bacaklarınızın iç kısmına havlu rulo veya ince yastığı kıvırarak yerleştirin. Bacaklarınızla havluyu kuvvetlice sıkıştırın. 10 saniye tutun ve gevşeyin.

 5. Sırtüstü sağlam dizinizi bükerek uzanın. Belinizin altına elinizi yerleştirin. Belinizin çukur kısmını zemine doğru bastırıp 10 saniye tutun ve gevşeyin.

 6. Aynı şekilde uzanın. Kollarınızı öne doğru uzatarak sırtınızı kürek kemiklerinize kadar kaldırın. Harekete 5 kez ile başlayın her gün 1 ilave ederek 15 kez yapın.

 7. Sırtüstü uzanın. Sağlam bacağınızı diz düz olarak yukarı kaldırın. Ellerinizle sağlam bacağı kendinize doğru çekerken, ampute tarafı zemine doğru bastırın. 10 saniye tutun ve gevşeyin.

Transfemoral (Dizüstü) Amputelerde Uygulanması Gereken Egzersizler

 1. Yüzüstü yatışta ampute bacak diğer bacağa bitişik bir biçimde durur. Ampute bacak olabildiğince yukarı kaldırılır ve burada 10’a kadar sayana dek tutulur. Sonra yavaşça yere indirilir. Bu hareket boyunca bacağın yana doğru açılmamasına dikkat edilmelidir.

 2. Sırtüstü yatarken, sağlam diz bükülü ve ayak yere basar, ampute bacak uzatılmıştır. Ampute bacak diz bükülmeden diğer diz hizasına kaldırılır ve burada 10’a kadar sayılır. Bacak yavaşça yine diz bükülmeden indirilir.

 3. Yan yatışta ampute bacak üsttedir. ampute bacak 45-60 derece yukarı kaldırılır ve burada 10’a sayılana kadar tutulur ve yavaşça yere indirilir. Bacak kaldırılırken baş, gövde ve bacak aynı hat üzerinde olmalıdır.

 4. Yan yatışta ampute bacak alttadır. Sağlam bacaktan destek almak üzere ayak gövdenin önüne ayak hizasına yere basar. Ampute bacak öne veya arkaya kaydırılmadan düz kaldırılır ve 10’a kadar sayana dek tutulur. Yavaşça indirilir.

NOT: Her bir egzersiz başlangıçta günde 2-3 defa 10’ar tekrarlı yapılmalıdır.