Karbon Ortezler

Karbon, yasamın her anında, hemen hemen tüm organik moleküllerin bünyesinde yer alan cok onemli bir elementtir. Sektörel anlamda uzay arastırmalarından otomotiv sektörüne, uçak sanayinden gıda sektörüne kadar çok geniş bir alanda farklı bileşimlerde kullınılır. Ortez-Protez sektöründe de son yıllarda karbonun mukavemetinden ve hafifliğinden yararlanmak amacıyla yaygın bicimde AR-GE çalışmaları yapılmaktadır.

Özgür Protez olarak, gerek yurt içinde gerekse yurt dışında ilgili personelimizin almış oldukları eğitimlerle, karbon laminasyon ve prepreg tekniğini başlıca uygulayan firmalardan birisi olarak, hayatınızı bir nebze daha kolaylaştıracak bir seçenek sunmaktan ötürü mutluluk duyuyoruz.

E-MAG Active Elektronik Uzun Yürüme Cihazı

Otto Bock tarafından geliştirilmiş en yeni uzun yürüme ortez dizaynıdır. Yürüyüşün ihtiyaç duyulan anlarında diz eklemini kilitlemesi başlıca farklılığıdır.

Biomekaniksel olarak diz eklemimizi, yürüyüşün yere ağırlık aktarıldığı anlarında kilitleriz. Topuk temasıyla başlayan süreç parmakların yerden kalktığı ana kadar devam eder. Geleneksel cihazlar, gerek basma fazı (Stance phase) gerekse salınım fazında (Swing Phase) eklemlerin hareketini tamamiyle kısıtlarlar. Eklem hareketlerinin tamamiyle kısıtlanması hem yürüme ritminde düzensizlik ve aksamaya hemde ekstra enerji sarfiyatına neden olur.

Emag Active ise içermiş olduğu özel sensörler sayesinde yürüyüşün her anında yük aktarımlarını algılar. Bacağın üzerine ağırlık vermediğimiz anlarda diz eklem kilidini açarak harekete izin verir, ağırlık aldığı anlarda ise bunu algılayarak diz ekleminin hareketini kısıtlar.

Dafo ortezi Supramalleoler bölge hizasında arka kısmının açık olması nedeni ile ayağın nötral eksenlerine uygun olarak plantar ve dorsifleksiyon hareketlerine olanak verir. Ayakbileği, sahip olduğu 3 eksenden dolayı; küçük miktarlardaki adduksiyon ve inversiyon fleksiyon ile, abduksiyon ve eversiyon hareketi dorsifleksiyon ile birlikte görülür. Bu küçük miktarlardaki inversiyon ve eversiyon hareketi kalça, pelvis ve gövdedeki denge stratejileri ile çok sıkı ilişkilidir.

E-MAG Elektronik Uzun Yürüme Cihazı

E-MAG, Otto Bock tarafından geliştirilen Dünyanın ilk elektronik kontrollü cihaz eklemlerinden biridir.

E-MAG, elektronik olarak kontrol edilen kilit mekanizası sayesinde birçok cihaz kullanıcısının yaşamış olduğu güvensizlikleri ortadan kaldırır. Kablosuz olarak kullanılan kumandası ışık, titreşim veya ses aracığılıyla kullanıcıyı her an bilgilendirir.

Geleneksel cihaz eklemlerinde kilidi açmak için kullanıcının en azından diz hizasına kadar uzanması gerekir. Bu durum kullanıcılar için en sıkıntılı ve riskli anlardır. Kişinin eğilmesiyle birlikte eklemin de hızlı bir biçimde açılması emniyetsiz bir pozisyon getirir. E-MAG elektronik cihazda ise kullanıcının eklemi açmak için eğilmesine veya ekstra çaba sarfetmesine gerek yoktur. Cihaz üzerinde bulunan ve kolaylıkla erişebilecek bir noktada bulunan butona basmak veya sahip olduğu uzaktan kumandayla kilidi açmak hem riskli durumları ortadan kaldırır hemde kullanıcıya buyuk bir kolaylık sağlar. Elektronik eklem, gerek kilitli gerekse serbest olduğu anlarda kullanıcıya titreşim veya uyarı sesiyle bildirim verir.

Elektronik ünite, 48 saat dayanıma sahip bir batarya ile çalışır. Batarya ömrü açısından her gece düzenli olarak şarj edilmesi tavsiye edilir.

Afo Dynamic

AFO Dynamic, dünyaca ünlü Össur firmasının Flex-Foot adı altında karbon fiber materyalinden enerji depolama ve geri dönüşümü sağlama konseptinden özellikler içerir. Düşük ayak problemlerinde güçlü, etkili ve son derece hafif bir çözümdür.

Endikasyonlar;

 • Düşük ayağın haricinde, Charcot Marie, M.S, farklı nörolojik nedenler ve hafif diz instabiliteleri
 • Kontra-endike ayak bileği-ayak deformiteleri, şiddetli spastisite veya yoğun ödem
 • Önerilen kilo limiti: max 120 kg

Dynamic Walk Afo

Son derece hafif karbon fiber kompozit materyalden yapılmış yeni bir ayak bilek ortezidir (AFO).
Açık topuk yapısı farklı ayakkabı türleri ile optimum uyum ve rahatlık sağlar. Orjinal ve patentli tasarımı, eklem hareketlerini engellemez, yüksek aktiviteli etkinliklere izin verir, merdiven çıkma gibi veya rampa tırmanma gibi anlarda hareketi güçlendirici etki gösterir.

 • Hafif moldable karbon fiber kompozit
 • Açık topuk
 • Kolayca ayakkabılarla uyum
 • Yüksek mukavemetli esneklik
 • Dinamik bir hareket
 • Medial / Yanal stabilite
 • Günlük faaliyetleri izin verir

ToeOFF®

Önden destekli yapı dizin aşırı fleksiyona gitmesini engeller, dizekstansörlerine yardımcı olur.

Esnek ve ince ayak kısmı hem ayakkabıyla uyumu kolaylaştırır hemde basma fazında almış olduğu yer reaksiyonunu push-off fazında itici bir kuvvete dönüstürür. Prepreg tekniğiyle üretilmiştir. Son derece hafif ve aynı zamanda da oldukça dayanıklıdır.

Endikasyonları;

 • Crouch Yürüyüş
 • Zayıf diz ekstansörleri
 • Düzensiz basma fazı paterni

WalkOn®

Walk On®, dorsifleksiyonu zayıflamış hastalara ideal biçimde uyum sağlar, günlük hayatın gerektirdiği hareketliliği elde etmelerine yardım eder. Bacak salınımdayken ayağın kaldırılmasını sağlar ve ayağın aşağı düşerek salınımda yere sürtünmesini önler. Daha etkili yürüme biçimi değişik ritimlerde yürümenin güvenliğini artırırken, sendeleme ve düşme riskini azaltır.

Walk On® karbon fiberden yapılmıştır, hafif ve sağlamdır. Topuk ve ayağın arka kısmı daha dinamik ve doğal yürüme biçimini sağlamak için esnek yapıdadır. Topuk vuruşunda depolanan enerji ileri ittiğinizde serbest bırakılır. Böylelikle yürümek için az enerji harcarsınız ve uzun mesafelerde sorunsuz ilerlersiniz. Ortez hafif ve incedir, böylelikle kıyafet altında belli olmadan giyilir.

Endikasyonlar;

 • Zayıf Dorsifleksiyon
 • Peroneal Felç