BİYONİK PROTEZLER

BEBİONİC HAND

Protez teknolojilerindeki gelişmeler engelliler için umut dolu yarınlar vaat ediyor. Bu teknolojik gelişmelere örnek olarak verilebilecek beBionic, kolsuzlar (amputee) için engelleri ortadan kaldırıyor.

Büyük Britanya’dan RSLSteeper firması 2010 yılında Leipzig, Almanya’da beBionic’i tanıttığı günden beri ürünü mükemmelleştirme gayreti gösteriyor. Son derece başarılı sonuçlara ulaşarak ürünün verimliliğini yükseltmeye gayret eden firma, ürünün 3. versiyonunu geliştirdi.

Gerçek el hareketleri kopya edilerek, bağımsız parmak hareketlerini yapabilen biyonik el protezi teknolojisi; BeBionic hand..

Mevcut myoelektrik kontrollü protezlerden farklı olarak parmakları bağımsız hareket edebilen, el bileği kendi etrafında dönebilen ve bilek bükülme hareketi yapabilen bu el sistemi, küçük hacme sahip şeyleri hassas tutabilme yeteneğine de sahip. Bunun yanında güçlü kavrama becerisi de olan BeBionic, gerektiğinde içecek kutularını ezebilecek düzeyde kavrama yapabiliyor.

İleri düzey mühendislik çalışmaları ile İngiltere de geliştirilen BeBionic adı verilen biyonik el, üst extremite uzuv kaybı olan protez kullanıcıları için yeni yaşam standardı getiriyor. Biyonik mühendislik ürünü olan BeBionic el, protez kullanıcısının sağlam el ile yapabileceği birçok işide protezi ilede yapabileceğini gösteriyor.

Michelangelo  Biyonik El

Axon-Bus® yazılım ile birlikte  Michelangelo® biyonik el, Otto Bock tarafından tasarlanmış olağanüstü işlevsellik ve çok doğal el tasarımı sunan en yeni protez el modülüdür.

Anatomik tasarımı ve olağanüstü işlevsel formu ile Michelangelo® biyonik el, myoelektronik kontrollü hareket özelliğine sahip el protezlerinde tamamen geleceğe dönük yeni bir yaklaşımı ifade etmektedir. Bağımsız hareket özelliğine sahip 4 parmak ve ayrı pozisyonlanabilen baş parmak sayesinde Michelangelo® el, daha önce  hiç görülmemiş bir kinematik işlevsellik sunar. Doğal bir hareket elde edebilmek amacıyla biyonik el iki adet servo motor ile donatılmıştır. Ana motor elin açma kapama ve dirençli kavrama hareketlerinden sorumludur. Baş parmak, işaret parmağı ve orta parmak aktif hareketlerde, yüzük parmağı ve küçük parmak ise pasif olarak hareketlere eşlik eder. Çok yönlü fonksiyonalite 7 farklı pozisyonda kavrama seçeneği sunar. Yeni teknoloji aynı zamanda elimizi kullanmadıgımız anlar için anatomik dinlenme pozisyonu sunarak pozisyonlanabilir bilek eklemi sayesinde çok daha doğal görüntü ve hareket imkanı verir.

DynamicArm dirseküstü protez sistemi

Dirsek üstü amputasyonları özel bir durum oluşturur, çünkü elin işlevlerinin yanında dirseğin fonksiyonlarının da protez tarafından yerine getirilmesi gerekir. DynamicArm dirsek eklemi, özel teknolojisi sayesinde hareketlerinizi doğal bir şekilde yapmanızı sağlar. DynamicArm, kaslarınızdan gelen sinyallerle kontrol edilir ve bir elektrik motoru ile çalışır. DynamicArm kontrol birimi, kas sinyallerini aynı zamanda protez ele de aktarır ve elin açılıp kapatılmasının yanında rotasyonu da sağlanır. DynamicArm’ı gerip bükebilirsiniz de…