Özgür Irmak Korse Tedavisi ve Skolyoz

Skolyoz omurganın ,göğüs  veya bel  bölgelerinde görülebilen, yana doğru eğriliğidir.

Teşhis Nasıl Konulur ?

Çoğu vakada hastanın görünümü, hastanın ifadesi, basit bir muayene kesin teşhis koydurur. Ancak hastalığın şeklini belirlemek ve diğer hastalıklardan ayırt etmek için laboratuvar tetkikleri, düz röntgen, tomografi, MR gerekebilir.

  • Şüphelenilen olgularda ya da okul taramalarında Adam’s testi de denilen öne eğilme testi uygulanır
  • Hasta tamamen çıplak olmalı ve ayakta durmalıdır
  • Hastadan ayaklar bitişik ve diz ekstansiyondayken öne eğilmesi istenir
  • Kollar serbest aşağıya sallanmalı ve avuç içleri birbirine bakmalıdır

Skolyoz tedavisi iki başlık altında toplanır

  1. Konservatif yöntemler ( Egzersiz, Traksiyon, Korse Kullanılması )
  2. Cerrahi yöntemler

Korse tedavisinde en önmeli nokta her hastaya özgü bir yaklaşımda bulunulmasıdır.Korse  tedavisi özelikle 20-25 ve 50 derece arasında uygulanmalıdır.Korse uygulamaları büyüme rezervi yüksek olan hastalarda daha iyi neticeler vermektedir (kız cocuklarında adet görmemiş veya ilk adetten bu yana bir yıldan az süre geçmiş olması korseleme icin en uygun sürelerdir ) bu cocuklarda korse kullanım süresi 20-22 saatir.

Radyografilerde büyüme ölçeği 3 değerinde olan cocuklarda başka bir deyişle ilk adetinden bir yıl geçmiş çocuklarda kullanım süresi 16-18 saat kullanılması uygundur Bu kullanım kemik gelişimi tamamlanana kadar yani ortalama 17 yaşına kadar sürdürülmelidir. Skolyozda korse uygulamaları 3 boyutlu olarak ele alınmalı ve uzman bir ekiple hastanın yaşına, skolyozun derecesine , hangi bölgede olduğuna bağlı olarak modeli belirlenmelidir.

Biz ÖZGÜR IRMAK PROTEZ ORTEZ MERKEZİ olarak skolyoz korse uygulamalarımızda öncelikle kolyozun yapısına göre 3 boyutlu olarak değerlendirme yapıp gerekli doneleri radyografileri doktorlarımızdan aldıktan sonra alçı sonra alçı model kalıp cıkartmaktayız. Bu modeli işlerken skolyozun tepe noktasından doğru düzeltici bir destek vermekteyiz..

Genelikle termoplastik meteryalden yaptığımız korselerde kozmetik olarak hastaya en uyumlu kullanımı kolay ve terletme yapmayan iç kaplama malzemeleri kullanmaktayız . Ayrıca yapılan korse solunumu kısıtlamamalı ve özelikle kız çocuklarında göğüs bölgesindeki gelişimi engeleyici baskı vermemelidir.

Korse uygulandıktan 3 hafta sonra genelikle tekrar bir grafi alınmakta ve burada eğrilik 10 derecenin altında azalma kaydetmemiş ise korseyi revize etmekteyiz.

[/fusion_text][fusion_text]Ayrıca ÖZGÜR IRMAK PROTEZ ORTEZ MERKEZİ olarak korse uygulamalarının etkinliğini artıran bir unsur daha vardır. Buda merkezimizde yaptığımız 3 boyutlu lazerli statik dinamik analizdir. Elde ettiğimiz  analiz sonuçları doğrultusunda eğriliğin tersi yönünde bize destek verecek tabanlıklar yapmaktayız.

Bu tabanlıkları aynı zamanda hastanın ağırlığına göre uygun dansitede şok absorbe mataryellerden yaparak omurgaya binen basıncı azaltmaktayız. Buda 15 yılı aşkın bir süredir yaptığımız uygulamalarda gördüğümüz üzere tedaviyi ciddi anlamda desteklemektedir. Skolyozu olan hastalarda son dönemlerde yapılan araştırmalarda  %60-70 oranında korse ve egzersizlerle tedavinin mümkün olduğu görülmektedir.