Diz üstü protez sistemleri modüler ve klasik olarak ikiye ayrılmaktadır. Klasik protezler eski kullanıcıları haricinde pek tercih edilmemektedir. Modüler protezler soket, diz eklemi, modüler birleştirme parçaları ve ayaktan oluşmaktadır. Alt Ekstremitelerde tasarlanılacak olan protezlerde kullanılan ürünler ampütasyon-güdük durumuna, hastanın aktivasyon derecesine ve hastanın beklentilerine bağlı olarak değişiklik göstermektedir.
. Hareket seviyesi yaşam kalitesini belirleyen en önemli faktörlerden biridir. Belli bir yaş üzerinde fazla aktif olmayan biri ile sporcu birinin hareket gereksinimleri oldukça farklıdır. Bu nedenden ötürü farklı mobilite seviyeleri için ayrı ürünler kullanılmaktadır. Protezin ortaya konulması sırasında ölçüyü alan kişinin doğru protez seçimi sırasında hastayı doğru yönlendirmesi gerekmektedir. Bu sınıflandırmada fonksiyon ve mevcut durum(boy-kilo) harmanlanmıştır.

YÜKSEK TEKNOLOJİ DİZ EKLEMLERİ

ALLUX 4 BARLI MİKROİŞLEMCİLİ YENİ NESİL DİZÜSTÜ PROTEZ


Dünyanın en güvenli mikroişlemci diz eklemli protezi
Dünyada bir ilk yüksek  teknoloji 4 barlı hidrolik mikroişlemci basma ve salınım fazı diz kontrolü ile hem güvenlik hemde kullanım kolaylığı üst düzeydedir .ÖZGÜR IRMAK YÜKSEK TEKNOLOJİ PROTEZ ORTEZ YAPIM VE UYGULAMA MERKEZİMİZDE uygulanmakta olan Allux mikroişlemcili diz ekleminin 4 barlı yapısı ile diğer mikroişlemcili protezlere göre diz bükülme acısı daha fazladır.
Allux’la merdiven inip çıkmak artık daha kolay ayrıca Allux’taki 4 barlı mikroişlemcili diz konseptiyle farklı diz acılarında kullanıcı kilitleme yapılabiliyor ve 5 ayrı modda protezini kullanma seçeneğine sahiptir.

 

C-Leg Mikroişlemcili Dizüstü Protez Eklemi

Leg, 15 yılı aşkın süredir diz üstü amputelere arz edilmektedir. Dünya çapında 40 bini aşkın kullanıcı C-Leg’e güvenmektedir. Mikroişlemcili bacak protezi C-Leg, gündelik hayatta yüksek stabilite ve bağımsızlık beklentisi olan hastalar içindir.Aynı zamanda mobilite ve özgürlük de söz konusudur. Diz eklemi, kompleks bir sensör sistemi ile denetlenir. Bu sensör sistemi sayesinde, değişen yürüme hızlarına uyum sağlanmaktadır. Emniyetsiz durumlarda bile, örneğin yavaş-hızlı yürüme,engelleri aşarak ve merdiven inerken, C-Leg, tüm bu günlük hareketleri mümkün kılar.

Kumanda işlemi mikro işlemci ayarlı bir hidrolik üzerinden gerçekleşmektedir. Bu ünite, sistemi gerçek zamanlı ve dinamik olarak bütün hızlara göre ayarlar. Aynı zamanda bu kumanda sistemi C Leg®’deki ve C Leg®compact’taki duruş fazının güvenli bir şekilde emniyete alınmasını sağlar. Kendini kanıtlamış olan bu ayar mekanizması kompleks bir sensör sistemi üzerinde gerçekleştirilir. Sensörler her 0,02 saniyede bir yük durumunu, daha doğrusu ayak uyum parçasının tüp adaptörünün üzerindeki ayak bileği momentini ayrıca diz ekleminin açısını ve açısal hızını algılar. Diz eklemi bu şekilde sürekli olarak amplütasyonlu hastanın yürüme esnasında o anda hangi safhada olduğunu tanır.

 • Düşme sıklığının önemli ölçüde azalması,
 • Çok yönlü dikkat edebilmenin artması ,
 • Büyük bir hareket açısı ile yapılan aktivitelerin artması ve proteze olan güvenin artması

 

 

Genium Mikroişlemcili Suya Dayanıklı Prostetik Diz Eklemi


Kullanıcı farkında olmadan doğal hareketi destekler. Mikroişlemcili denetime sahip diz eklemi Genium , kullanıcı farkında olmadan doğal hareketi destekler. Her şey eş zamanlı, hatta ileriye dönük olarak gerçekleşir. Bunu en yeni bilgisayar, sensör ve kontrol mühendisliği mümkün kılmıştır. Genium böylelikle; günlük hayatın en değişken durumlarında bile akıllı rol oynayabilmektedir. Bu protez sistemiyle fizyolojik yürüyüş ilk kez gerçekleştirilmiştir.

 • Ortalama Beş gün pil ömrü
 • Beş farklı ek modu sayesinde daha fazla çeşit kullanıcıya hitap edebilir
 • Uzaktan kumandası, dijital olarak pil seviyesini ve adım sayısını gösterir
 • Açık şarj bağlantı noktası olmadan endüktif şarj imkanı
 • 135 dereceye kadar kıvrılabilme özelliği sayesinde rahatça çömelme imkanı
 • Kompakt boyutları sayesinde kısa boylu kullanıcıların uzun güdüklerine bile uyum sağlar
 • Bilgisayar Destekli Hizalama (CAA) programı sayesinde, protez montajı esnasında rahatlık isabetliliği artırır.

 

Genium X3 Biyonik Diz

Genium X3 teknoloji, işlevsellik ve sezgisel kullanımın benzersiz bir bileşimdir. Bu protez sistemi, fizyolojik insan yürüşünün, mümkün olan doğala en yakın taklididir.

Genium X3 size yeni olanaklar sunar; sistem suya ve aşınmaya dayanıklı olduğundan protezinizle duş alabilirsiniz, denize girebilirsiniz veya işinizde her tür ortam koşullarında çalışabilirsiniz.

Geri geri yürüme, basamak çıkma, farklı hızlarda ve adım uzunluklarında yürüme; hepsi Genium X3’ün sezgisel ve adaptif özellikleri ile mümkündür. Koşma modu özellikle spor yapmak için geliştirilmiştir. Bu modda kullanıcı yürüyüş ve koşu sporlarını yapabilir. Alt bacağın tam ekstansiyonunu sağlamak için OPG (optimized physiological gait – optimize edilmiş fizyolojik yürüyüş) işlevi bu modda pasif hale getirilir. Genium X3 toplamda 5 değişik moda sahiptir.

 

Tam Biyonik Bacak Protezi Symbionic

Tam biyonik bacak protezimizde ayak kısmında dizaltı protezlerde kullanılan biyonik proprio ve dizde symbionic prostetik diz eklemi ile üst düzey aktivite sağlanmaktadır. Symbionic, dünyadaki ilk tam biyonik bacak protezidir. Servo motorlu ayak ünitesi ve farklı zemin ve yürüyüş hızlarına adapte olabilen bir diz eklemini birleştiren Symbionic, dizüstü protez kullananlar için eşsiz avantajlar sağlar.

Protezli tarafı savurdugumuz anda gerçekleşen ayak bileğinin aktif olarak yukarı doğru hareketi ( dorsi fleksiyon ) protezin zemine temasını engellediği gibi olası düşme risklerini en aza indirir.

Sensörler yardımıyla otomatik zemin algılama özelliği, artan veya azalan rampalarda yere daha iyi temas sağlar, diz eklemine desteği optimize eder ve eğimin dikliğine göre ayak bileği açısını ayarlar.

Tek bir tuşa basarak yapılabilen topuk yüksekliğini ayarlama işlevi, ayakkabı değiştirmede protezin ayarlarını değiştirme gerekliliğini ortadan kaldırarak, ayakkabılı veya ayakkabısız kullanıcıya yürüdüğü zemine uyum imkanı verir.

[youtube id=”https://www.youtube.com/watch?v=KLHDz5UyLIc” width=”600″ height=”350″ autoplay=”no” api_params=”” class=””][/youtube]
[youtube id=”https://www.youtube.com/watch?v=UFJv5qbPVZg” width=”600″ height=”350″ autoplay=”no” api_params=”” class=””][/youtube]

Rheo Elektronik Diz Eklemi

Kullanıcının yürüyüş tarzına ve yürüdüğü zemine uyum sağlayan, sürekli öğrenen ve harekete en kısa sürede tepki veren bir diz eklemi hayal edin. Össur firması, dünyanın ilk yapay zeka gücüyle hareketin her anında mikroişlemcili kontrol sağlayan RHEO KNEE diz eklemini sunar.

RHEO KNEE, bağımsız düşünme yeteneğine sahiptir. Kullanıcının nasıl yürüdüğünü öğrenir, hız-yön veya zemininin değişikliklerini analiz eder ve en kısa sürede tepki verir. Diğer diz eklemlerinde olduğu gibi önceden belirlenmiş sınırlı parametrelere bağlı kalmaz, kullanıcıya nerede, nasıl ve ne hızda yürümek isterse her koşulda adapte olur.

RHEO DİZ Performans avantajlar;

Sürekli uyum – Son derece yüksek teknolojiyle tasarlanmış yapay zeka modülü, diz ekleminin kendi kendine düşünme yeteneği kazandırır. Sürekli tanır, öğrenir, kişinin farklı yürüyüş stillerine uyum sağlar ve hız, ağırlık değişimi ve zemin yapısındaki değişikliklere ayak uydurur.

Doğal ve efektif hareket – Diz hareketlerini kontrol eden özel teknolojisi, yürüyüş döngüsünün her aşamasında son derece doğal ve hızlı tepki üretir. Diğer diz eklemlerindeki hidrolik sistemlerinin aksine gösterdiği bu tepki, kullanıcının ihtiyacı ölçüsünde kişisilleştirilebilir direnç imkanı sunabilmektedir. Bu sayede hareket için harcanan efor azalırken yürüyüş çok daha akıcı ve doğal olur.

Gelişmiş güvenlik – Yazılımı ve mekanızmasındaki çoklu güvenlik özelliğiyle diz, kritik anlarda istemsiz hareketlere karşı direnç gösterir. Yürüyüşün her anında saniyede 1500 kez analiz edilen bilgileri yapay zekaya ulaştıran sensör teknolojisi, anormal yürüyüş ritimlerini tanımlar ve olası takılma ve düşme risklerine karşı kullanıcıyı korur.

 

 

Plie 2.0 MPC Diz Eklemi

 • Su geçirmez
 • Elektronik komponentleriyle rutubete karşı emniyetli bir şekildeplie 2.0 mpc diz eklemi kaplanan Plie 2.0, su ile kısa süreli sıvı temasından etkilenmeyen tek mikroişlemci kontrollü diz eklemidir.
 • Entegre Diz Çökme Pedi
 • Dahili bir ped, düz olmayan yüzeylerde diz çökerken kullanıcılara güven ve rahatlık sağlar

En Uyumlu Mikroişlemcili (MPC) Diz Eklemi

Kullanıcıya, daha doğal bir hareketlilik deneyimi sağlaması için Freedom Innovations, mikro işlemci kontrollü salınım ve duruşa sahip yeni Plie 2.0’da performans kriterlerini belirleyebilmek amacıyla biyolojik normları inceledi. Yüksek performanslı işlem yeteneğinin ve en yeni hidrolik sisteminin entegre edilmesiyle anatomik diz eklemine en uyumlu Mikro İşlemci Kontrollü diz olan Plie 2.0 geliştirildi.

Yürüyüş Değişikliklerine Hızlı Reaksiyon

Hassas bir şekilde ayarlanmış kontrol sistemi Plie 2.0’ın kullanıcıya 10 milisaniye içerisinde tepki vermesini sağlamaktadır. Bu Mikro İşlemci Kontrollü bir diz için en hızlı kontrol döngü süresidir. Sonuç olarak kullanıcılar duruş fazında daha uzun süre kalabilirler, küçük adımlar atabilirler ve yürüme hızlarını daha seri bir şekilde değiştirebilirler.

Düşük Profil ve Ultra Hafif Tasarım

Ağırlık merkezini dize yaklaştıracak şekilde levye kolu ve eklem merkezi arasındaki mesafe en aza indirilmiş ve hidrolik silindir ters çevrilmiştir. Bu sadece 235 mm uzunlukta mevcut en küçük MPC (mikroişlemcili) diz eklemi profili değil aynı zamanda sadece 1.235 gr ile en hafif hissedilen MPC diz eklemidir.

Dayanıklı ve Güvenilir

Yüksek performanslı alüminyum çerçeve özelliğiyle Plie 2.0 diz eklemi, yapısal bütünlük için oluşturulan ISO standartlarının üzerine çıkıyor. Ayrıca elektronik komponentleri su direncine karşı kaplanmış ve böylelikle kullanıcılar daha fazla güven ve daha az endişe ile daha geniş aktivite düzeyine ulaşabilmektedir.

 

POWER KNEE Mikroişlemcili Dizüstü Protez

Dünyanın diz üstü amputelere yönelik ilk ve tek aktif protezi, bu oldukça zeki diz, dizi gerektiği gibi kıvırıp düzleştirecek gerçek kas faaliyetinin yerine geçerek kullanıcının entegre bir uzvu olarak çalışır.

 • Yürüme hızlarını sürdürmeye yardımcı olacak gücü sağlar.
 • Merdivenler ve eğimli yüzeyler için gerekli yukarıya devinime yardımcı olur.
 • Doğel, etkili hareket için hastaya özgün yürüyüş modellerini öğrenir ve tepki verir.

 

3R60 (HİDROLİK DİZ EKLEMLİ PROTEZLER )

3R60 çok merkezli bir diz eklemidir. Salınım fazında akıllı minyatür hidrolik eklem diz altında sarkaç hareketini kontrol eder. Diz bükme ve kilitleme hareketleri minyatür hidrolik sistem sayesinde sağlanan hareket dirençleri sayesinde yönetilir.

 

3R106

Arabaya binmek, bisiklet sürmek gibi pek çok aktiviteyi 3R106 ile kolayca yapabilirsiniz. Aynı zamanda güvenlidir. Moduler diz eklemi 3R106 hafiftir ve 170 dereceye kadar fleksiyona gelir. Böylece rahatça oturabilir veya çocuklar ile oynayabilmek için yere diz çökebilirsiniz. Güvenlidir. Dinlenme sırasında aniden kontrolsüz eklemde bükülme olmaz. Yürüme sırasında salınım yapabildiği için yüzey düzensizliği sorun olmaz. Yürürken protezinize odaklanmak zorunda kalmazsınız. Farklı hızlarda yürüme imkanı verir. Salınım fazını kolayca başlatabilirsiniz. Yürürken diz yavaş olarak ekstansiyona geldiği için az enerjiyle doğal görünümlü yürüyüş yaparsınız. Eklem dört modüler baglantısı vardır böylece farklı amputasyon uzunluklarında kullanılabilir. Yüksek güvenlik düzeyi Farklı yürüme hızı Büyük fleksiyon açısı. Hareketlilik seviyesi 2 ve 3 için uygundur.

 

3R80


Tek akslı modüler diz eklemi 3R80 ile merdiven inmek, eğimli ve engebeli alanlarda güvenli ve konforlu yürümeyi sağlar. Dinamik yumuşak yürüme paterni sağlar. Hareketlilik seviye 3 ve 4 için uygundur. 3R80 stans fazında yüksek güvenlik sağlar. Protez topuk vuruşu yaptığında hidrolik güvenlik sayesinde aniden dizde bükülme olmasını engeller. Hidrolik güvenlik sistemi sadece 3R80 de vardır. Hem stans hemde salınım fazı bu sistem sayesinde kontrol edilir. Proteze verilen yük kaldırıldığında diz eklemi hemen salınım fazı konumunu alır. Hızınıza otomatik adaptasyon sağlar. 3R80 vücud ağırlığı 100 kg a kadar uygundur.

 

 

R95 / 3R95=1

Küçük, hafif ve dinamik. Eğer sportif aktivitelerde bulunmak aynı zamanda güvenlikten ödün vermek istemiyorsanız 3R95 hafif diz eklemi sizin için idealdir. İdeal yürüme paterni sağlamaya yardımcıdır. Yüksek hızlarda güvenlik sağlar. Hareketlilik seviye 3 ve 4 için uygundur. Küçük, hafif ve dinamik olmak tek akslı 3R95 hafif modüler diz ekleminin karakteristik özelliğidir. 360 gr dır. Yürüyüş sırasında 3R95 otomatik olarak hıza adapte olur.Böylece daha güvenli ve daha doğal adımlama sağlanır. 3R95 in özelliği güçlü minyatür hidrolik sistemidir. Salınım fazında dizin fleksiyonunda ayağın çok geride kalması engellenir ve topuk vuruşunda diz ekstansiyona yumuşak geçiş yapar. Salınım  sırasında diz fleksiyon hızlanır böylece yüksek hızlara adapte olunmuş olur.

 

 

Neden Özgür Protez ?

Özgür Irmak Protez ve Ortez Merkezi protez kullanıcıları ve protez teknikerleri ile işbirliği içinde, gelişmekte olan dünya standartlarına uygun olarak alt ekstremite sistemlerini uygulamaya odaklanmıştır. Bu süreci kapsayan teknolojik yenilikler, hizmet, eğitim ve danışmanlık gibi çözümler kullanıcı memnuniyetini sağlamak için süreci desteklemektedir.