Protez bacaklara dair Ampute Bireylerin Bilmesi Gerekenler:

Protez bacağın nasıl uygulandığını öğrenmek, başlamak için iyi bir yoldur. Protez bacaklar, uzun ömürlü, dayanıklı ve hafif malzemelerden yapılmıştır. Kalan uzvunuz protezin soketine oturur çünkü soket kalan uzvunuzun kalıbıdır. Protez bacak veya protez kol farklı sistemler ile vücuda yapışır. Bu sistemlerden bazıları vakum , distal kilitleme, silikon liner süspansiyon sistemi gibi farklı seçeneklerdir. Protez tasarlamak ve üretmek hem bir sanat hem de bir bilimdir ve fizik, mühendislik, anatomi fizyoloji anlayışı gerektirir. Protezci & Protez Uzmanı , kalan uzvun alçı kalıbını alarak işe başlar. Bu kalıp, doğru boyutta bacak protezi/kol protezi oluşturmaya yardımcı olur.Sizin için en iyi seçeneğin hangisi olduğunu öğrenmek için Özgür Irmak Protez ve Ortez Kliniği’mize gelerek protez analizi yaptırabilirsiniz.

Protezin rehabilitasyonu büyük bir rol oynar.

Protezinizle ilgili seçiminizi yaptıktan sonra mutlaka bir fizyoterapist eşliğinde çalışmalısınız .Protezin kişiye özel üretim ve tam uyumlu olmasının yanısıra sizin protezi kullanırken adaptasyon sürecinde yol haritanızı belirlemek ve kaslarınızı tekrar harekete geçirmek, güçlendirmekte fizyoterapi yardımı oldukça önem kazanmıştır.

Özgür Irmak Protez ve Ortez Kliniğinde uzman fizyoterapistlerimiz bu konuda size yardımcı olacaktır. Fizyoterapistlerimiz rehabilitasyon sırasında protezle yürümeyi sizin için daha kolay hale getirmek, protezin nasıl takılıp çıkartılacağını anlatmak vb. Destekleri olacaktır. 

Ayrıca egzersizler ile kollarınız, bacaklarınız ve gövdenizin gücü de artacaktır. Fizyoterapistler, ergoterapistler ,protez uzmanları ve doktorlar hareketlilik hedeflerinize doğru çalışabilmeniz için özel bir plan oluşturmanıza yardımcı olacaktır .Diğer bacağında sağlıklı olabilmesi için protez kullanmak önemlidir. Bir uzvunu kaybetmenin iyileşme sürecinde sağlık profesyonellerinden oluşan bir ekibin size destek olması önemlidir. Sizin için faydalı olan bir plan için Özgür Irmak Protez ve Ortez Kliniğinden randevu oluşturabilirsiniz .

 

Rehabilitasyon ekibiniz şunları içerebilir:

Fiziksel tıp ve rehabilitasyon doktoru , ampütasyondan sonra sağlığı ve fonksiyonel yetenekleri geri kazanmaya odaklanır ve ihtiyaçlarınıza göre oluşturulmuş özel bir tedavi planı oluşturur.

Fiziksel bir terapist , kas gücü, esneklik ve koordinasyon konusunda sizinle birlikte çalışır ve iyileşmenizin bir parçasıysa protezinizi nasıl kullanacağınız konusunda sizi eğitir.

Bir protez ve ortez uzmanı , kişiye özel bir protez oluşturur.

Bir ergoterapist , protezli veya protezsiz bağımsızlığınızı en üst düzeye çıkarmak ve günlük yaşama uyum sağlamak için sizinle birlikte çalışır.

Bir rehabilitasyon psikoloğu , bir uzvun kaybedilmesiyle ilişkili üzüntü ve kayıplarda travma sonrası stres bozukluğu (PTSD) dahil olmak üzere herhangi bir ilişkili zihinsel sağlık krizinde size yardımcı olur .

 

Amputasyon sonrası iyileşme

Amputasyon sonrası rehabilitasyonun başarısı, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok faktöre bağlıdır:

Yaşınız ve tıbbi geçmişiniz,

Genel sağlığınız, diyetiniz, zindeliğiniz ve yaşam tarzınız,

cerrahi yaklaşım,

Örneğin, bir kazadan sonra ampütasyon geçiren genç, formda bir kişi, yıllarca diyabet veya periferik arter hastalığı ile yaşadıktan sonra bir uzvunu kaybetmiş yaşlı bir yetişkine göre daha güçlü kaslara ve daha sağlıklı kan damarlarına sahip olabilir. Ancak ani ve beklenmedik bir ampütasyon kişinin ruh sağlığı üzerinde daha fazla stres yaratabilir.

Sigara , başarılı bir iyileşmenin önündeki en büyük engeldir. Sigara içmek ameliyat sonrası komplikasyonlara, daha yavaş iyileşmeye ve vasküler hastalığın kötüleşmesine neden olabilir. Rehabilitasyon uzmanları, ampütasyon sonrası rehabilitasyona giren herkesin sigarayı bırakmasını şiddetle tavsiye ediyor.